سبد خرید0

برنج و دستگاه گوارش

برنج پرطرفدارترین دانه‌ی غلات در سراسر جهان است. این دانه جزو غنی‌ترین دانه‌های موجود بوده و فواید گوناگونی برای بدن دارد.  به سبب عناصر مغذی که در این دانه‌ی ارزشمند یافت می‌شود، این دانه دارای خواص ویژه‌ای برای تسهیل عملکرد ارگان‌های بدن است.

073


یکی از حساس‌ترین ارگان‌های بدن، دستگاه گوارش است که در صورت بی توجهی به این ارگان و در صورت رعایت نکردن نکات تغذیه‌ای و سلامت دچار انواع بیماری‌هامی‌شود.فواید دانه‌ی برنج مربوط به عناصر موجود در آن است. از این عناصر می‌تواند به انواع اسید‌های چرب ضروری، آهن، اسید فولیکو ویتامین‌ها اشاره کرد از جمله بیماری‌های دستگاه گوارش می‌توان به زخم معده، زخم روده و اثنی عشر، التهاب روده و یبوست‌های خفیف و یا مزمن وانواع سرطان‌های مری، معده و روده اشاره کرد.

تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل کنترل و یا بهبود این گونه بیماری‌ها است و با رعایت رژیم‌های غذایی متناسب با بیماری می‌توان تا حدودی بسیار زیادیبیماری را کنترل کرد و یا از آن پیشگیری کرد. با توجه به اینکه برنج به مقدار فراوان در وعده‌های غذایی بسیاری از مردم دنیا خصوصا آسیایی‌ها وجود دارد، تاثیراین غذا بر سلامت دستگاه گوارش اهمیت بالایی می ‌یابد.

برنج در انواع مختلف کشت شده و مورد مصرف بسیاری از مردم جهان قرار می‌گیرد.برنج‌های قهوه‌ای، سفید و وحشی از انواع برنج موجود در بازار است. نیاسین یکی از ویتامین‌های ضروری بدن است که باید از طریق مواد غذایی این ویتامین را تامین کنیم، برنج یکی از منابع خوب تامین نیاسین بوده که با توجه به نوع برنج می‌تواند 6 تا 8 درصد نیازروزانه را تامین کند.

این ویتامین می‌تواند به عملکرد دستگاه گوارش کمک زیادی کرده و باعث بهبود عملکرد اجزای مختلف دستگاه گوارش شود. برنج در طب سنتی هند، چین و ایران جایگاه ویژه ای داشته و به خاطر طبع معتدلی که دارد برای درمان و یا کاهش عوارض بیماری‌های دستگاه گوارش استفاده می‌شود. 

                                                                                     
 

بهبود بیماری‌های دستگاه گوارش با استفاده از برنج:                             

همان طور که عنوان شد برنج در طب جدید و در طب سنتی دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و خواص متعددی برای آن بیان شده است که به چند نمونه از آن که مربوط به دستگاه گوارش است، اشاره می‌کنیم.

اطبا طب سنتی برای درمان استفراغ‌های خونی، اسهال‌های خونی، ورم روده از برنج و آب برنج استفاده می‌‌کرده‌اند. با توجه به اینکه افرادی که مبتلا به زخم معده هستند، باید از رژیم غذایی خاصی برای بهبود و کنترل بیماری خود استفاده کنند، به این افراد استفاده از شیر برنج و فرنی‌هایی که با برنج تهیه می‌شود توصیه می‌شود.

یکی دیگر ازبیماری‌های شایع دستگاه گوارش یبوست است که با توجه به اینکه برنج‌های قهوه‌ای دارای فیبر بالایی است، می‌تواند به از بین بردن یبوست کمک شایانی کند به همین جهت به این گونه افراد خوردن برنج قهوه‌ای پیشنهاد می‌شود. فیبر برنج قهوه‌ای جزو فیبر‌های نامحلول بوده که بسیار مفید است.

برنج سفید دارای فیبر کمی بوده و مصرف آن همراه با ماست می‌تواند باعث بهبود اسهال شود.برنج‌های ایرانی و برنج‌های مرغوب با برندهای معتبر انتخابی شایسته برای افرادی است که به سلامت خود خصوصا سلامت دستگاه گوارش اهمیت فراوانیمی‌دهند.برنج‌های ایرانی مرغوب برنج‌هایی سهل الهضم بوده که برای افرادی که ناراحتی دستگاه گوارش دارند، توصیه می‌شود. برنج‌های برند که توسطفروشگاه‌های معتبر در سراسر کشورعرضه می‌شود، برنج‌ هایی مناسب برای افرادی است که دستگاه گوارش حساسی دارند. 

 

ویژگی برنج مرغوب برای حفظ سلامت دستگاه گوارش:

برنج‌هایی که به گونه‌ای کشت و نگهداری و فرآوری شده‌اند که مواد مغذی و املاح معدنی آنها حفظ شده باشد، برنج‌هایی مناسب هستند. اینگونه برنج‌ها درفروشگاه‌های وابسته به مراکزتولیدی و بازرگانی معتبر توزیع شده و به فروش می‌رسند. آشنایی با این فروشگاه‌ها راه حل مناسبی برای خرید برنجی سالم ومرغوب است. فروشگاه ووشه نمونه‌ای از این دست فروشگاه‌های قابل اعتماد است که با عرضه‌ی محصولات معتبر توانسته اعتماد خریداران را جلب کند. 

 23